Zamknij

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

 
Niedziela, 18 listopada 2018 Imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Szukaj:
Wypożyczalnia Kajaków i Rowerów
Polecam niepowtarzalne wczasy w kajaku, kaszubskie
Dłubanka - dawny rodzaj łodzi
Dotychczasowe prace pozwoliły ustalić,
Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach:
W ramach struktury organizacyjnej GOK funkcjonuje
« dodaj atrakcje zobacz wszystkie »
Atrakcje turystyczne
Dłubanka - dawny rodzaj łodzi

Dotychczasowe prace pozwoliły ustalić, że dłubanka wydobyta w lutym 2006  z jeziora Głuche Duże, gm. Chojnice została wykonana z sosny (Pinus silvestris) pomiędzy 1630 a 1690 r.n.e. Wymiary zabytku wynoszą: długość 4,42 m, szerokość 65 cm, wysokość 45 cm. Dobrze zachowane płaskodenne czółno ma jedna gródź umiejscowioną bliżej zakończenia rufowego. Analizy próbek drewna pokazały, że drewno jest mocno zdegradowane, wilgotność bezwzględna jego wynosi obecnie 518,7%.
Obecnie dłubanka jest konserwowana w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku  przy użyciu PEG-u (polietylen glikolu). Czas konserwacji przewidywany jest na okres 6 lat  dopiero potem wystawimy  obiekt w specjalnie przygotowanym miejscu w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach.
Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach:
W ramach struktury organizacyjnej GOK funkcjonuje od roku 2005 Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach (remont i modernizacja obiektu wsparta środkami z Programu SAPARD), który oprócz funkcji punktu informacji
Silno
  WIEŚ. Wzmiankowana, 1338 r. jako własność komturstwa człuchowskiego, od pocz. w. XV  tucholskiego. Po  1446  własność królestwa w  starostwie  tucholskim. CHAŁUPY. Wzniesione przeważnie
Projekt i wykonanie: Logonet